دانــــشـــــکده مــهــنــدسی نـــــفـــــــت و گــــــاز گـچـــسـاران
آدرس سایت دانشکده نفت و گاز گچساران www.gogu.ir

مرتبه
تاریخ : جمعه 30 بهمن 1394
معرفی

گوتا پرشا یک پلیمر طبیعی با خواص قابل ملاحظه می باشد و از طریق درخت های گرمسیری محلی جنوبی آسیا و شمالی استرلیا تهیه می شود که از جنوب تایوان تا پنینسولا مالایا و از شرق تا جزایر سلیمان ادامه دارد. هم چنین از شیره این در پرو یافت می شود. از لحاظ شیمیایی گوتا یک پلی ترپین است. یک پلیمر ایزوپرن. کلمه گوتا پرشا از اسم گیاهی به نام Gutah Perca در مالایا گرفته شده است به معنی شیره است. این درخت 5 الی 30 متر طول دارد و قطر تنه ی آن ، گاه به بیشتر از 1 متر می رسد. برگ های آن همیشه سبز هستند و به طور متناوب و یک در میان و یا به صورت مارپیچ چیده شده اند. این برگ ها ساده و کامل هستند و بین 8 تا 25 سانتی متر طول آن ها است و رنگ سبز براق ذکر شده گاهی اوقات به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد دیده می شود. گل های آن در دسته های کوچک در میان ساقه تولید می شوند. هر گل دارای یک کاسبرگ سفید با 4 الی 7 گلبرگ تیز است. میوه آن تخم مرغی شکل و بین 3 تا 7 سانتی متر می باشد که شامل 1 الی 4 دانه (هسته) می باشد. در اکثر گونه ها میوه این درخت قابل خوردن است.

در سال 1843 ، William Montgomeria گزارش کرد که در Malaya ، از گوتا پرشا برای ساختن دستگیره های چاقو استفاده می شود. این ماده در آب داغ نرم می شود و تحت فشار با دست به شکل مطلوب خود در می اید. گزارش وی باعث علاقمندی به این ماده گردید و منجربه تشکیل و تاسیس کمپانی Gutta Percha در سال 1847 گردید که تا سال 1930 فعالیت خود را حفظ کرد. این شرکت کالاهای قالب گیری شده را ساخته و تولید کرد.

ویژگی

ویژگی های گوتا پرشا غیر معمول می باشد. در درجه حرارت اتاق ، جامد می باشد و می تواند دندانه دندانه شده و تورفتگی (Dented) پیدا کند و لیکن به آ سانی نمی شکند. در اثر حرارت آ ن را می توان به صورت نوارهای بلند (Long Strips‏) در آ ورد که همانند لاستیک دوباره در اثر کشش به حالت اول خود بر نمی گردد. گوتا پرشا تا حد زیادی خنثی و بی اثر می باشد و در برابر ولکانیزاسیون از خود مقاومت نشان می دهد. مقاومت آ ن نسبت به حمله شیمیایی آ ن را به یک عایق عالی برای سیم های الکتریکی و کابل ها در می آورد. هنگامی که نوارهای بلند گوتا پرشای کشیده شده به طرز بسیار محکمی دو امتداد یک سیم بافته و پیچیده (Wound) شوند ، کابل به دست آمده انعطاف پذیر و ضد آب ‏(Waterproof) شده و نسبت به حمله شیمیایی تأثیرناپذیر و نفوذ ناپذیر(Impervious) خواهد شد.

‏موارد مصرف:

نخستین تلگراف زیرآبی در امتداد کاناله انگلیسی از Dover به Calais ساخته شد. موفقیت آن به واسطه عایق بندی با گوتا پرشا بود. در ایالات متحده ، شرکت تلگراف مورس (Morse) یک کابل عایق بندی شده با گوتا پرشا را در عرض رودخانه Hudson‏ در سال 1849 احداث نمود. گوتا پرشا هم چنین نخستین کابل ماورای اقیانوس اطلس و عبور کننده از آن را که در سال 1866 احداث شد ، محافظت نمود.

دلیل انتخاب گوتا برای این امر این بود که مورد هجوم موجودات دریایی قرار نمی گرفت و مشکل موجودات دریایی و حمله آن ها مسئله ای بود که سابق بر این کابل های زیر آب را غیر فعال می کرد.

در اواسط قرن نوزدهم به طور قابل ملاحظه ای از گوتا پرشا برای ساخت مبلمان و اثاثیه منزل توسط کمپانی گوتا پرشا که در سال 1847 تاسیس شده بود ، استفاده شد. برخی از این اثاثیه های تزئین شده در نمایشگاه بزرگ سال 1851 به نمایش گذاشته شد.

همچنین از گوتا پرشا برای ساخت سنگ ها و جواهرات سیاه استفاده شد ؛ زیرا دارای رنگ تیره ای بود و به راحتی می توانست حکاکی شود و یا به آن لبه داد و به طور کلی به شکل های گوناگون در آید. گوتا پرشا سریعاً کاربردهای بیشماری پیدا کرد.

مثلا در ساخت توپ گلف که یک هسته جامد از جنس گوتا دارد مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه گوتا پرشا به عنوان یک ماده صنعتی خوب در قرن بیستم قرار گرفت ولی تدریجاً مواد بهتر و ارجح تری از نظر قیمت با همان خواص نظیر Balata جایگزین آن شد. Balata و Gutta هر دو همسانند و Balata گاهی اوقات Gutta-Balata نیز نامیده می شود.

به همان اندازه که خاصیت بی اثر بودن آن بر روی محیط آن را برای کابل های دریایی مناسب کرده ، هم چنین به آسانی با جسم انسان واکنش نمی دهد و در نتیجه از آن برای وسایل گوناگون و کاربردهای دندان سازی هم چون لایه پر کننده داخلی کانال دندان برای درمان ریشه آن استفاده می شود.

از گوتا به عنوان دسته هفت تیر نیز استفاده می شود.

کاربرد در دندانپزشکی: گوتا پرشا به عنوان ماده نافذ برای بستن یا پر کردن فضای خالی دندان بعد ازEndodontic Therapy: (مراحل معالجه ساقه دندان که نتیجه پایانی آن حذف عفونت و محافظت دندان گند زدایی شده از هجوم میکروب ها در آینده است) استفاده می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی گوتا و بی اثر بودن آن بر روی محیط زیست و نقطه ذوب و انعطاف پذیری و قابلیت چکش خواری آن (چقرمه بودن) باعث شده که گوتا نقش مهمی را برای مدت زیادی در Endodontics ایفا کند.


ارسال توسط محمد بخشایی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چقدر برایتان مهم است؟

اطلاعات دانشکده
*دانشکده نفت و گاز گچساران* رییس دانشکده :دکتر یونس شکاری تلفن تماس با دانشکده 074-32345760 * 32345761-074

ادرس سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic