دانــــشـــــکده مــهــنــدسی نـــــفـــــــت و گــــــاز گـچـــسـاران
آدرس سایت دانشکده نفت و گاز گچساران www.gogu.ir

مرتبه
تاریخ : جمعه 30 بهمن 1394
معرفی

گوتا پرشا یک پلیمر طبیعی با خواص قابل ملاحظه می باشد و از طریق درخت های گرمسیری محلی جنوبی آسیا و شمالی استرلیا تهیه می شود که از جنوب تایوان تا پنینسولا مالایا و از شرق تا جزایر سلیمان ادامه دارد. هم چنین از شیره این در پرو یافت می شود. از لحاظ شیمیایی گوتا یک پلی ترپین است. یک پلیمر ایزوپرن. کلمه گوتا پرشا از اسم گیاهی به نام Gutah Perca در مالایا گرفته شده است به معنی شیره است. این درخت 5 الی 30 متر طول دارد و قطر تنه ی آن ، گاه به بیشتر از 1 متر می رسد. برگ های آن همیشه سبز هستند و به طور متناوب و یک در میان و یا به صورت مارپیچ چیده شده اند. این برگ ها ساده و کامل هستند و بین 8 تا 25 سانتی متر طول آن ها است و رنگ سبز براق ذکر شده گاهی اوقات به رنگ زرد یا سبز مایل به زرد دیده می شود. گل های آن در دسته های کوچک در میان ساقه تولید می شوند. هر گل دارای یک کاسبرگ سفید با 4 الی 7 گلبرگ تیز است. میوه آن تخم مرغی شکل و بین 3 تا 7 سانتی متر می باشد که شامل 1 الی 4 دانه (هسته) می باشد. در اکثر گونه ها میوه این درخت قابل خوردن است.

در سال 1843 ، William Montgomeria گزارش کرد که در Malaya ، از گوتا پرشا برای ساختن دستگیره های چاقو استفاده می شود. این ماده در آب داغ نرم می شود و تحت فشار با دست به شکل مطلوب خود در می اید. گزارش وی باعث علاقمندی به این ماده گردید و منجربه تشکیل و تاسیس کمپانی Gutta Percha در سال 1847 گردید که تا سال 1930 فعالیت خود را حفظ کرد. این شرکت کالاهای قالب گیری شده را ساخته و تولید کرد.

ویژگی

ویژگی های گوتا پرشا غیر معمول می باشد. در درجه حرارت اتاق ، جامد می باشد و می تواند دندانه دندانه شده و تورفتگی (Dented) پیدا کند و لیکن به آ سانی نمی شکند. در اثر حرارت آ ن را می توان به صورت نوارهای بلند (Long Strips‏) در آ ورد که همانند لاستیک دوباره در اثر کشش به حالت اول خود بر نمی گردد. گوتا پرشا تا حد زیادی خنثی و بی اثر می باشد و در برابر ولکانیزاسیون از خود مقاومت نشان می دهد. مقاومت آ ن نسبت به حمله شیمیایی آ ن را به یک عایق عالی برای سیم های الکتریکی و کابل ها در می آورد. هنگامی که نوارهای بلند گوتا پرشای کشیده شده به طرز بسیار محکمی دو امتداد یک سیم بافته و پیچیده (Wound) شوند ، کابل به دست آمده انعطاف پذیر و ضد آب ‏(Waterproof) شده و نسبت به حمله شیمیایی تأثیرناپذیر و نفوذ ناپذیر(Impervious) خواهد شد.

‏موارد مصرف:

نخستین تلگراف زیرآبی در امتداد کاناله انگلیسی از Dover به Calais ساخته شد. موفقیت آن به واسطه عایق بندی با گوتا پرشا بود. در ایالات متحده ، شرکت تلگراف مورس (Morse) یک کابل عایق بندی شده با گوتا پرشا را در عرض رودخانه Hudson‏ در سال 1849 احداث نمود. گوتا پرشا هم چنین نخستین کابل ماورای اقیانوس اطلس و عبور کننده از آن را که در سال 1866 احداث شد ، محافظت نمود.

دلیل انتخاب گوتا برای این امر این بود که مورد هجوم موجودات دریایی قرار نمی گرفت و مشکل موجودات دریایی و حمله آن ها مسئله ای بود که سابق بر این کابل های زیر آب را غیر فعال می کرد.

در اواسط قرن نوزدهم به طور قابل ملاحظه ای از گوتا پرشا برای ساخت مبلمان و اثاثیه منزل توسط کمپانی گوتا پرشا که در سال 1847 تاسیس شده بود ، استفاده شد. برخی از این اثاثیه های تزئین شده در نمایشگاه بزرگ سال 1851 به نمایش گذاشته شد.

همچنین از گوتا پرشا برای ساخت سنگ ها و جواهرات سیاه استفاده شد ؛ زیرا دارای رنگ تیره ای بود و به راحتی می توانست حکاکی شود و یا به آن لبه داد و به طور کلی به شکل های گوناگون در آید. گوتا پرشا سریعاً کاربردهای بیشماری پیدا کرد.

مثلا در ساخت توپ گلف که یک هسته جامد از جنس گوتا دارد مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه گوتا پرشا به عنوان یک ماده صنعتی خوب در قرن بیستم قرار گرفت ولی تدریجاً مواد بهتر و ارجح تری از نظر قیمت با همان خواص نظیر Balata جایگزین آن شد. Balata و Gutta هر دو همسانند و Balata گاهی اوقات Gutta-Balata نیز نامیده می شود.

به همان اندازه که خاصیت بی اثر بودن آن بر روی محیط آن را برای کابل های دریایی مناسب کرده ، هم چنین به آسانی با جسم انسان واکنش نمی دهد و در نتیجه از آن برای وسایل گوناگون و کاربردهای دندان سازی هم چون لایه پر کننده داخلی کانال دندان برای درمان ریشه آن استفاده می شود.

از گوتا به عنوان دسته هفت تیر نیز استفاده می شود.

کاربرد در دندانپزشکی: گوتا پرشا به عنوان ماده نافذ برای بستن یا پر کردن فضای خالی دندان بعد ازEndodontic Therapy: (مراحل معالجه ساقه دندان که نتیجه پایانی آن حذف عفونت و محافظت دندان گند زدایی شده از هجوم میکروب ها در آینده است) استفاده می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی گوتا و بی اثر بودن آن بر روی محیط زیست و نقطه ذوب و انعطاف پذیری و قابلیت چکش خواری آن (چقرمه بودن) باعث شده که گوتا نقش مهمی را برای مدت زیادی در Endodontics ایفا کند.


ارسال توسط محمد بخشایی
رئیس دانشگاه یاسوج خبر داد
راه اندازی دومین دانشگاه دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد

در پی انتشار خبر استقلال دانشکده­ های نفت و گاز گچساران و صنعت و معدن چرام، دکتر محمودرضا رحیمی رئیس دانشگاه یاسوج در گفتگویی به تشریح چرایی و چگونگی این مسئله پرداخت.

رئیس دانشگاه یاسوج در خصوص هدف از استقلال این دو دانشکده اظهار داشت: با یک نگاه اجمالی به استانهای برخوردار و توسعه یافته علمی در می یابیم که دانشگاه­های «مادر» این استان­ها به دانشگاه­های بین المللی تبدیل شده­ و در اکثر شهرستان­های  آنها دانشگاه­های دولتی مستقل و حتی چندین مجتمع آموزش عالی راه­ اندازی شده است.

دکتر محمودرضا رحیمی افزود: متأسفانه در سال­های گذشته استان کهگیلویه و بویراحمد که می­توانست در حال حاضر از چندین دانشگاه و مجتمع آموزش عالی برخوردار و بهره­ مند باشد مورد غفلت و بی­ توجهی قرار گرفته است .

وی بیان داشت: در چند سال اخیر با رایزنی و ارائه طرح­های توجیهی و جلسات متعدد و بازدیدهای کارشناسانی که در دانشگاه یاسوج صورت گرفت و جلسات فشرده ­ای که با وزرای وقت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین حمایت و پشتیبانی مسئولین استانی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و نهاد محترم دولت انجام شد بالاخره به نتیجه رسید تا بعد از دانشگاه یاسوجدومین مرکز آموزش عالی استان راه­ اندازی شود و گام بلندی برای عدالت در زمینه ­ی توسعه علمی و پایدار استان برداشته شود.

رئیس بزرگترین دانشگاه استان تصریح کرد: این فرایند پس از جلسات کارشناسی در سطوح شورای دانشگاه، هیأت رئیسه و هیأت امنا بالاخره به شورای گسترش آموزش عالی که در حال حاضر سیاست عدم گسترش را در دستور کار دارد منعکس و نهایتاً به همت همه عزیزان و تلاش­گران و حمایت همه جانبه دولت تدبیر و امید و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موافقت اصولی با راه ­اندازی دومین مرکز آموزش عالی استان وابسته به وزارت علوم صادر شد تا حقوق عقب افتاده استان در عرصه علمی به آنها واگذار شود.

دکتر رحیمی اذعان داشت: تأکید اصلی در این طرح، زمینه­ سازی راه­ اندازی دومین دانشگاه دولتی در استان است که در مرحله اول با ادغام دو دانشکده نفت و گاز گچساران و صنعت و معدن چرام و راه ­اندازی مجتمع آموزش عالی استان محقق می­شود و در مرحله بعد با رشد این مجتمع دومین دانشگاه دولتی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسماً شروع به فعالیت می نماید.

این مقام مسئول گفت: دانشگاه یاسوج در تمام این مراحل به عنوان پشتیبان، در کنار آن مجتمع خواهد بود و تا استقلال کامل و خودکفا شدن مجتمع سرویس­های علمی و اداری لازم را دریغ نخواهد کرد چرا که عزم ما برای تشکیل این دانشگاه جزم است و به آینده علمی و پژوهشی استان و نقش آفرینی دانشگاه­های استان در صحنه علمی کشور بسیار امیدواریم و در این راه از همه مسئولین ارشد استانی و کشوری تقاضای همکاری و مساعدت در راستای محرومیت زدایی علمی و توسعه ­ای استان را داریم.ارسال توسط محمد بخشایی
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 12 بهمن 1394
دهه فجر گرامی باد


ارسال توسط محمد بخشایی
مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 8 بهمن 1394
گفتنی است دانشگاه نفت گاز گچساران و صنعت و معدن چرام پیش از این تحت پوشش دانشگاه دولتی یاسوج بود که از این دانشگاه جدا و بصورت مستقل اداره خواهد شد.
با پیگیری های رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دانشگاه نفت و گاز گچساران  و صنعت و معدن چرام مستقل و در بودجه سال 95 دارای ردیف بودجه خواهد شد. به نقل از کانال تلگرامی "غلامرضا تاج گردون" ، از این پس دانشگاه نفت و گاز گچساران و صنعت و معدن چرام تحت عنوان مجتمع آموزش عالی گچساران فعالیت خواهند داشت.


تصویر ردیف بودجه ای و مجوز انفکاک و استقلال دانشگاه نفت و گاز گچساران نشان می دهد در سال 95 مبلغ 21 هزار و 919 میلیون ریال برای این دانشگاه بودجه در نظر گرفته شده است.

گفتنی است دانشگاه نفت گاز گچساران و صنعت و معدن چرام پیش از این تحت پوشش دانشگاه دولتی یاسوج بود که از این دانشگاه جدا و بصورت مستقل اداره خواهند شد.

استقلال دانشگاه های نفت و گاز گچساران و صنعت و معدن چرام سبب افزایش بودجه و رفع مشکلات این دانشگاه ها خواهد شد.


ارسال توسط محمد بخشایی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چقدر برایتان مهم است؟

اطلاعات دانشکده
*دانشکده نفت و گاز گچساران* رییس دانشکده :دکتر یونس شکاری تلفن تماس با دانشکده 074-32345760 * 32345761-074

ادرس سایت

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات